Dvacet let kabelové televize v Ostrově

Historie kabelové televize Ostrov se začala psát někdy v roce 1993, když vedení města Ostrova učinilo strategické rozhodnutí, že dožívající společné antény nahradí moderní kabelový systém. Jednou z výhod tohoto řešení byla možnost vzniku místního kanálu s vlastním programem. Informační smyčka byla v Ostrově vysílána už v roce 1994 po dokončení první etapy.

V té době jsem se o místní kanál začal zajímat i já a pro ještě rozestavěnou kabelovku jsem začal připravovat jednoduché reklamní spoty a první živá vystoupení ve spolupráci s dodavatelskou firmou a jejími pracovníky p. Nováčkem a Hanou Zichová. Úplně prvním vstupem byl novoroční projev starosty města Ing. Jana Zborníka, který byl příznivcem kabelovky a viděl v ní zajímavý potenciál.

Krátké video s prvními moderátory >>> ZDE

Prvním živým přenosem bylo ustavující zasedání zastupitelstva města na podzim roku 1994. Za skutečný začátek vysílání považuji až první zpravodajství z 27. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v říjnu 1995, kdy z každého festivalového dne bylo pořízeno a odvysíláno krátké zpravodajství. Od této chvíle se připravují pravidelné zprávy z Ostrova a v letošním roce tomu bude přesně 20 let.

Původní technika a první profesionální střižna

Jistě, že tehdejší vysílání by jen těžko sneslo srovnání s dnešní produkcí. Byli jsme zcela na začátku, s amatérským technickým vybavením a minimální odbornou průpravou. Byli jsme však skvělá parta plná odhodlání a nadšení. Absolvovali jsme řadu školení, odborných konzultací a seminářů a během pěti let jsme se dostali mezi nejlepší kabelové televize v republice. Dokládá to několik cen za zpravodajství, reklamu i dokumentární tvorbu, které jsme získali. Dokumenty z naší produkce z prvních necelých 10 let činnosti byly ještě nedávno pravidelně zařazovány do programu ostrovského vysílání. Nejraději vzpomínám na živá vysílání, která jsme oživovali telefonickými soutěžemi a vystoupením nejrůznějších hostů přímo ve studiu. Bylo to vždy velké dobrodružství. Ostrovská televize se stala odrazovým můstkem pro profesionální televizní dráhu několika kolegů, kteří dnes působí na různých pozicích v České televizi, televizi Nova i Prima. Řekl bych, že s trochou nadsázky na ně stále dohlížím – nyní už z postu člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Cílem tohoto článku není hodnotit minulost a současnost vysílání ostrovské kabelovky. Všechny televize, které přímo či nepřímo vlastní město, mají problémy s tzv. autocenzurou. Záleží na statečnosti a vůli jejich pracovníků, zda se otevřeně věnují aktuálním kauzám nebo jen informují o nekonfliktním dění ve městě případně jen slouží k budování image stávajícího vedení města. Obrázek o tom, jak to funguje v našem městě, si pravidelní diváci kabelovky udělají sami.

Jsem rád, že se nynější kabelovka rozhodla zorganizovat přátelské setkání bývalých a současných pracovníků, které se uskuteční ve středu 14. října od 18:00 hod. v Točně v Domě kultury. Rád bych tohoto článku využil také k tomu, abych pozval ty, na které se nepodařilo sehnat kontakt, a pozvánka jim nepřišla. Budeme potěšeni, pokud se sejdeme všichni, kteří se byť na krátkou dobu stali součástí týmu. Při sepisování jednotlivých jmen jsme se dostali k počtu cca 40 osob. Jelikož zde není prostor, abych je všechny vyjmenoval, zmíním jen ty, kteří z mého pohledu ostrovské televizi nejvíce pomohli a zanechali v ní výraznou stopu, a to za období, kdy jsem v televizi aktivně působil.

Na prvním místě musím jmenovat Milana Donta, který byl největší oporou v úplných začátcích televize. Bez jeho píle a nadšení bych se neobešel. V tu dobu se televizními hvězdami stali mnozí žáci „dramaťáku“ ZUŠ Ostrov pod vedením Ireny Konývkové. Za všechny připomenu první moderátorky a redaktorky Hanu Zimmermannovou, Šárku Viktoříkovou, Hanu Cerhovou, Olinu Krupičkovou, Hanu Kalmánovou (Tamchynovou) nebo Ilonu Jarošovou. Profesionální posilou nám byla spolupráce s Janou Ježkovou (Pavlíkovou), Kamilem Burdou a asi nejznámějším moderátorem zpráv Pavlem Vaculíkem. V dobách živého vysílání a největšího rozvoje zpravodajství jsme se mohli nejvíce opřít o Mílu Holubovou, Andreu Vránovou, Evu Jandákovou, Kamilu Vejříkovou(Řezníkovou) a Zbyňka Póla. Sportovní pořady odstartovali Jan Ulrych, Vláďa Baláž nebo Jan Matouš. Mimořádnou kapitolou byla naše dokumentární tvorba, kterou odstartovali Lukáš Hutta, Jan Mašek a k největší dokonalosti jí přivedl mimořádný talent Standy Hrubého. Neméně důležité bylo odborné zázemí, které jsme nacházeli u paní Mgr. Zdenky Čepelákové, Mgr. Luboše Zemana a mnohých dalších. Zapomenout nesmím ani na mého bratra Pavla, který většinu dokumentů podbarvil originální hudbou.

Uvedený výčet je jen nepatrným výběrem z dlouhé řady jmen. Poděkování zaslouží také všichni, kteří sice na obrazovce nebyli vidět, ale podíleli se na technickém zajištění vysílání, přípravě grafiky, prodeji reklamy nebo účetnictví.  Jsem vděčný, že jsem měl tu možnost ostrovskou kabelovku založit, do roku 2001 řídit jako jednatel a po několikaleté přestávce až do roku 2011 kontrolovat jako předseda dozorčí rady. Současné a budoucí televizi přeji hodně úspěchů a spokojených diváků.

Ing. Marek Poledníček
Napsáno pro Ostrovský měsíčník

V nejbližších dnech zde začnu postupně uvádět další fotografie, videa a zajímavosti ze začátků televize